BIAŁOSTOCKI JARMARK ŚWIĘTOJAŃSKI 2019

Opis Podstawowy:

Białostocki Jarmark Wielkanocny organizowany jest w niedzielę poprzedzającą Niedzielę Palmową. Białostocki Jarmark Świętojański organizowany jest w niedzielę najbliższą 24 czerwca.

Szczegóły wydarzenia:

data: 23.06.2019
godz.: 10:00 - 16:00
ulica: Rynek Koścoiuszki 10
miejscowość: Białystok
wojewodztwo: podlaskie

Osoba kontaktowa:

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
tel.: 509 336 740
email: jarmarki@muzeum.bialystok.pl
www: http://muzeum.bialystok.pl/bialostocki-jarmark-wielkanocny/

Opis działalności:

BIAŁOSTOCKI JARMARK ŚWIĘTOJAŃSKI 2019

Jarmarki to staropolska miejska tradycja. Już na początku XVI wieku, jak pisał Zygmunt Gloger, zabroniono organizowania ich po wsiach. Staraniem Jana Klemensa Branickiego, pierwszy przywilej na organizację miejskich jarmarków w Białymstoku nadał król August II Mocny 7 stycznia 1723 roku. To wówczas w naszym mieście pojawił się jarmark, który organizowany był w drugą niedzielę po Wielkanocy. W 1749 roku Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej. Od tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, chcąc podtrzymywać historyczną tradycję białostockich targów, nawiązało do niej organizując od 1991 roku coroczny Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia, a od 1993 roku Jarmark na Jana. Jarmarki te przez lata rozwijały się i zmieniały otwierając się na coraz to nowych wystawców nie tylko z Polski, ale również z Litwy i Białorusi.

Od 2017 roku, na Rynku Kościuszki wokół Ratusza, Muzeum Podlaskie organizuje Białostocki Jarmark Wielkanocny oraz Białostocki Jarmark Świętojański. Są to imprezy handlowe i promocyjne. Można na nich kupić specjały regionalnej kuchni i rękodzieło.

Białostocki Jarmark Świętojański organizowany jest w niedzielę najbliższą 24 czerwca.

Wystawcy zaproponują:

  • tradycyjne polskie oraz litewskie wędliny, sery, chleby, kwasy, ciasta i sękacze, ręcznie wyrabiane cukry, obwarzanki, miody, zioła i przyprawy, oleje, nalewki, miody pitne, kiszonki, soki
  • szydełkowe i haftowane serwetki, serwety i obrusy
  • ceramikę i szkło użytkowe i artystyczne, wyroby z wikliny i drewna, ręcznie wykonane zabawki z drewna i tkanin, biżuterię
  • naturalne mydła i kosmetyki
  • kompozycje kwiatowe, kwiaty
  • wycinankę, grafikę oraz książki.

Zobacz na mapie

Dodaj twórcę lub wydarzenie Dodaj nowe wydarzenie Dodaj nowego twórcę
Zapisz się Bądź na bieżąco i zostań
subskrybentem bezpłatnego newslettera.