Jarmark na Jana

Opis Podstawowy:

Szczegóły wydarzenia:

data: 21.06.2015
godz.: 09:00 - 15:00
ulica: Rynek Kościuszki 
miejscowość: Białystok
wojewodztwo: podlaskie

Osoba kontaktowa:

Wojciech Kowalczuk
tel.: 85 740 77 42
email: etnografia@muzeum.bialystok.pl
www:

Opis działalności:

Jarmark na Jan jest jedną z najstarszych organizowanych w Białymstoku imprez cyklicznych. Impreza ta nawiązuje do organizowanych w tym miejscu do 1991 roku  jarmarków chłopskich. Jej założeniem jest promowanie tradycji wiejskiego rękodzieła i sztuki ludowej Podlasia.

W jarmarku organizowanym pod hasłem „KUP PAN GRABIE”, uczestniczy około 100 wystawców reprezentujący różne dziedziny rzemiosła i sztuki ludowej – garncarstwo, kowalstwo, plecionkarstwo, bednarstwo, sitarstwo, tkactwo, plastykę obrzędową, rzeźbiarstwo, malarstwo. W imprezie uczestniczą najwybitniejsi przedstawiciele tradycyjnych zawodów i dziedzin sztuki, w większości zrzeszeni w narodowych związkach twórców ludowych Polski, Litwy i Białorusi.
Ofertę rękodzielniczą uzupełniają producenci tradycyjnych produktów spożywczych – miodów, serów, wędlin, pieczywa, sękaczy, mrowisk, kiszonych ogórków, soków z Podlasia, innych regionów Polski i Litwy. Goszczą oni na jarmarku na równych prawach z rękodzielnikami od połowy lat 90. XX wielu.
Obok części promocyjno-sprzedażnej nie mniej ważna jest też dbałość organizatorów o część rozrywkową nawiązującą do atmosfery dawnych jarmarków i odpustów.
Na jarmarkowej scenie występują instrumentaliści ludowi grający repertuar tradycyjny, przedstawiciele starszego i młodszego pokolenia, muzykujący na tradycyjnych instrumentach.
Wielką atrakcją dla jarmarkowej publiczności są zapraszani w ostatnich latach na imprezę kataryniarze z Holandii i Niemiec z ręcznymi i kiermaszowymi katarynkami, teatry dell’arte, teatry uliczne.

W tym roku już po raz czwarty jarmark połączony będzie z festiwalem katarynek.

Żródło: www.muzeum.bialystok.pl

Zobacz na mapie

Dodaj twórcę lub wydarzenie Dodaj nowe wydarzenie Dodaj nowego twórcę
Zapisz się Bądź na bieżąco i zostań
subskrybentem bezpłatnego newslettera.